Netradiční mikulášská nadílka: Čím u dětí letos zabodujete?
Svátek svatého Mikuláše se blíží. Na hodné děti čekají dárečky a sladkosti, na zlobiče uhlí a brambory… Alespoň tak vypadá tradiční mikulášská nadílka. Ale co kdybyste to letos zkusili trochu jinak? Nemusíte děti strašit čertem, ani jim dávat nezdravé sladkosti. Oslavte Mikuláše zdravě a hravě!
Kdy chodí Mikuláš?
Když se podíváte do kalendáře, svátek svatého Mikuláše připadá na 6. prosince. Mikuláš ale obchází lidské příbytky už v předvečer svého svátku – tedy 5. prosince.
Svatý Mikuláš je patronem dětí. Podle lidové tradice přichází podarovat hodné děti a pokárat zlobivé nezbedníky. Vypadá jako vysoký starý muž s bílými vlasy a plnovousem. Ke kostýmu Mikuláše neodmyslitelně patří vysoká čepice a červený nebo bílý plášť. V ruce má zakroucenou biskupskou berlu.
Proč spolu chodí Mikuláš, čert a anděl?
Mikuláš za dětmi nepřichází sám – doprovází ho čert a anděl. Každý v trojici má svoji úlohu. Mikuláš s dětmi promlouvá a ptá se, jestli byly hodné. Pokud zlobily, čert jim pohrozí, že je s sebou odnese v pytli. Na ochranu dětí před čertem se postaví laskavý anděl. V průběhu setkání děti recitují básničku, aby si zasloužily dárek od Mikuláše.
Bojíte se, že se strašení čerty zvrhne v traumatizující zážitek? Tak čerty nechte čekat za dveřmi. Pravidla strašení si s objednanou skupinkou můžete domluvit předem.
A jestli chcete děti úplně ušetřit setkání s celou trojicí, dejte jim mikulášskou nadílku do punčochy nebo boty za okno. Tak se to dělá třeba v Maďarsku, Slovinsku nebo Rumunsku.
Jak vypadá mikulášská nadílka pro děti?
Mikulášský balíček tradičně obsahuje několik věcí.
- Čokoládové figurky ve tvaru Mikuláše, čerta nebo anděla a navrch další čokolády, bonbóny a sladkosti, které dostávají hodné děti za odměnu.
- Ovoce a oříšky se přidávají k dárku od Mikuláše, aby nadílka nebyla jen o sladkostech. V minulosti nesměly chybět mandarinky a pomeranče, které byly pro děti exotickou pochoutkou.
- Uhlí nebo brambory nechybí v balíčku pro malé zlobiče. Ale i hodné děti můžou dostat kousek uhlí jako připomínku, aby se snažily i v příštím roce.
Tipy na netradiční dárky k Mikuláši
Nelíbí se vám představa spousty cukru a nekvalitní čokolády? Naštěstí se vůbec nemusíte řídit tím, co se tradičně dává k Mikuláši. Zkuste přidat do balíčku zdravé dobroty nebo malé dárečky. Máme pro vás tipy, čím u dětí zaručeně zabodujete.
Lyofilizované ovoce
Křupavá a sladká dobrota, přitom bez gramu přidaného cukru a se spoustou vitamínů. Lyofilizované ovoce si zamilují i děti, které nad ovocem jinak ohrnují nos. K nejoblíbenějším druhům patří mrazem sušené jahody, banány a mango, ale klidně do mikulášské nadílky přibalte i tradiční mandarinky nebo jablíčka. V lyofilizované podobě určitě sklidí úspěch!
Mrazem sušené kokosové mléko
Hledáte něco nového a hravého? Místo karamelek a bonbónů do mikulášského balíčku přidejte mrazem sušené kokosové mléko. Nadýchaná dobrůtka se rozpouští na jazyku jako sněhová vločka a chutí i vůní připomíná sladké bonbónky. Přitom se skládá jen ze 100% přírodních surovin – mrazem sušeného kokosového mléka a ovoce.
Náš tip: Překvapte děti dárkovým boxem, kde najdou mix lyofilizovaných dobrot. Obsahuje čtyři (malý box) nebo osm (velký box) jednotlivě balených znovuuzavíratelných sáčků.
Ořechy
Darujte dětem oblíbené oříšky, třeba i v kvalitní jogurtové nebo čokoládové polevě. Zabalte je do kornoutu nebo vytvořte směs s mrazem sušeným ovocem a pecičkami z hořké čokolády. Děti překvapí také neloupané arašídy. A už jste slyšeli o kešu v krustě z lyofilizovaného ovoce?
Domácí sušenky a další dobroty
Pokud si užíváte pečení, můžete dětem jako dárek k Mikuláši připravit domácí laskominy. Zkuste třeba kokosové bounty, ovesné sušenky nebo jablíčková lízátka. Pak už stačí jen slavnostně zabalit do celofánu a máte krásný a zdravý mikulášský balíček.
Ovoce v čokoládě
Jestli chcete dětem dopřát i trochu sladkého hřešení, přidejte do mikulášské nadílky lyofilizované ovoce v čokoládě. Co třeba jahody, maliny, banány nebo višně v čokoládě? Děti si užijí sladkou chuť, ale zároveň dostanou špetku vitamínů a vlákniny, které v běžných bonbónech nenajdou.
Náš tip: Skvělý dárek od Mikuláše je veselý vánoční domeček, který udělá radost hned dvakrát. Děti v něm objeví mix lyofilizovaného ovoce v čokoládě a kartonový domeček pak použijí na hraní.
Malé hračky a hry
Mikulášská nadílka nemusí být jen o mlsání. Přidejte do balíčku malé hračky, jako je pexeso, jojo nebo třeba hlavolam. Drobné hry dětem udělají radost, a navíc je zabaví ještě dlouho po skončení mikulášské návštěvy.
Drobné dárečky na tvoření
Malé děti potěší také různé maličkosti na tvoření. Jako dárek k Mikuláši se hodí třeba omalovánky a pastelky, foukací fixy, křídy na chodník nebo modelína a vykrajovátka.
Tak co říkáte na trošku jinou mikulášskou nadílku? Zapomeňte na sladkosti plné cukru a přidejte letos do balíčku zdravé mlsání. A nějakou tu zdravou dobrůtku si objednejte i pro sebe!
Nejčastější otázky o Mikuláši
Kdy se dává mikulášská nadílka?
Mikulášská nadílka se dává 5. prosince – v předvečer svátku svatého Mikuláše. To je den, kdy Mikuláš, anděl a čert obchází domovy. Mikulášská nadílka ve školce nebo mikulášské trhy se ale můžou konat i v jiný den kolem tohoto data.
Proč chodí Mikuláš den dopředu?
Mikuláš obchází děti v předvečer svého svátku, protože naši předci považovali za počátek dne západ slunce předchozí den.
Jak vznikla tradice Mikuláše?
Svatý Mikuláš byl biskup, který žil ve 4. století. S jeho životem se pojí několik legend, je považován za štědrého a dobrosrdečného patrona. Brzy po své smrti se stal svatý Mikuláš jedním z nejuctívanějších svatých v křesťanství. Stal se nejen patronem dětí, ale také námořníků, obchodníků nebo lékárníků. V českých zemích se svatý Mikuláš uctívá už od 14. století.
Proč Mikuláš nosí dárky?
Jedna z legend o svatém Mikuláši vypráví příběh tří dcer, které chtěl jejich otec poslat do veřejného domu, aby mu pomohly splatit dluhy. Když se to Mikuláš dozvěděl, oknem vhodil dívkám do pokoje pytel zlaťáků. Bylo jich tolik, že otec splatil dluhy, a ještě dívkám zbylo na věno. Právě na této legendě je založena tradice mikulášské nadílky a rozdávání dárků.
Co se dává do mikulášského balíčku?
Mikulášský balíček tradičně obsahoval laskominy, které rodiče dětem nemohly dopřát v průběhu roku – čokoládu, marcipán, oříšky nebo ovoce. Dnes jsou všechny sladkosti i mandarinky snadno dostupné, a tak je obtížnější vymyslet něco speciálního. Ale co třeba lyofilizované dračí ovoce nebo mrazem sušené kokosové mléko s příchutí mango se špenátem? Netradiční lyofilizované dobroty u dětí určitě zabodují.
Jaké jsou básničky pro Mikuláše?
- Mikuláš ztratil plášť, Mikuláška sukni, hledali, nenašli, byli oba smutní.
- Kdo to klepe? Bílý pán. Mikuláš dnes přišel k nám. Anděl a čert přišli s ním, zjistit, jestli nezlobím.
- Mik, mik, Mikuláš, přišel s čertem na koláč. Čerte, čerte chlupatý, nechej pytel za vraty. Slibuju ti, slibuju, že už zlobit nebudu.
- Mikuláši, přijď dnes k nám, písničku ti zazpívám, přines prosím trochu dobrot, můžeš je dát třeba do bot. Dáváš dárky pro radost, pro každého máš jich dost.
- Čertíka se nebojíme, protože my nezlobíme. Když tak jenom trošinku, tatínka a maminku.